Гимнография сщмч. Михаила Накарякова пресвитера (1918)

Гимнография: 
[Служба]  [Великое бдение]  [Бдение]  [Полиелей]  [Славословие]  [«на 6»]  [«на 4»]  [Тропарь]  [Кондак]  [Молитва]  [Канон]  [Акафист]
Даты: 
Иконы: 
Тропарь: 

 

Тропарь, глас 4
 
Днесь ликует собор новомучеников Российских, / земли Пермския священномученика славнаго прославляя, / усольскаго пресвитера / Михаила добраго пастыря. / Во дни гонения безбожнаго / жизнь свою за Христа положившаго / и стояща у Престола Вседержителева / и молящагося за ны. // Егоже молитвами, Боже, спаси души наша.
 
Кондак: 

 

Кондак, глас 6
 
Благословение, премудре, стяжавый / и венец мучений приимый, / Троицы всесвятыя проповедниче, / иереев образе достохвальне, / новомучеников преславное удобрение, / блаженнее Михаиле богомудре, / молися Владыце Вседержителю // во еже спастися нам. 
 
Молитва: 

 

Молитва
 
О, преславне священномучениче Михаиле, душу за Христа предавый и кровию твоею пажить Его удобривый! Услыши нас, грешных, и непотребных чад твоих в час сей усердно прибегающих к ходатайству твоему. Моли о нас Человеколюбца Бога, да подаст нам дух покаяния и сокрушения о гресех наших, да всадит в сердца наши дух смирения и кротости, дух добротолюбия и незлобия, дух терпения и целомудрия, дух ревности к славе Божией и спасению ближних. Испроси, всехвальне священномучениче, отче наш Михаиле, от Господа пастырем нашим святую ревность по Бозе, сердечное попечение о спасении пасомых, благочестие и крепость во искушениих. Упраздни молитвами твоими злыя обычаи мира сего заражающия христианский род нерадением к Божественней Православной вере, к заповедем Господним, непочтением к родителем и властем предержащим, и низвергающий людей в бездну нечестия, развращения и погибели. Укрепи твоими молитвами русских Православных людей, благопоспеществуй нам во всех благих деяниях и начинаниях к водворению мира и правды в державе нашей, да всегда прославляем Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков. Аминь.