Вы здесь

ПРЕОБРАЖЕНИЕ ГОСПОДА И СПАСА НАШЕГО ИИСУСА ХРИСТА.

Преобразился еси на горе, Христе Боже, / показавый учеником Твоим славу Твою, / якоже можаху, / да возсияет и нам, грешным, / Свет Твой присносущный / молитвами Богородицы, / Светодавче, слава Тебе.

Тропарь праздника, глас 7.

  

 

19 августа по новому стилю Святая Церковь переживает праздник Преображения Господня. В этот день в нашем храме были совершены две Божественные Литургии святителя Иоанна Златоустого. А после литургии, о традиции, совершалось освящение плодов нового урожая. В Греции это в основном виноград, а для Руси это - яблоки, поэтому в русском народе за этим праздником закрепилось название - "Яблочный Спас".

 

  

 

Евангелие от Луки, зачало 45

 

Во время оно, поем Иисус Петра, и Иоанна, и Иакова, взыде на гору помолитися. И бысть, егда моляшеся, видение лица Его ино, и одеяние Его бело блистаяся. И се мужа два с Ним глаголюща, яже беста Моисей и Илия, явльшася во славе: глаголаста же исход Его, иже хотяше скончати во Иерусалиме. Петр же, и сущии с ним, бяху отягчени сном: убуждшеся же видеша славу Его, и оба мужа стояща с Ним. И бысть, егда разлучистася от Него, рече Петр ко Иисусу: Наставниче, добро есть нам зде быти, и сотворим сени три, едину Тебе, и едину Моисеови, и едину Илии: не ведый, еже глаголаше. Се же ему глаголющу, бысть облак, и осени их: убояшася же, вшедшим им во облак. И глас бысть из облака, глаголя: Сей есть Сын Мой Возлюбленный, Того послушайте. И егда бысть глас, обретеся Иисус един, и тии умолчаша, и никомуже возвестиша в тыя дни ничесоже от тех, яже видеша.

 

 

 

Слово в день Преображения Господня

 

Во Имя Отца и Сына и Святого Духа.

   Преображение Господне открывает нам тайну. Тайну равенства Отца и Сына и Святого Духа. В Сегодняшнем Евангелии мы  с вами слышали о том,  как Христос взял с Собой троих учеников Петра, Иакова и Иоанна, взошел на гору высоку. Священное Писание не говорит, что это была за гора, но Священное Предание нам говорит, что это была гора Фавор. Кто был в Иерусалиме, знает, что это крутая, очень высокая гора, то есть туда забираться нужно не один час, на ее вершину...

Прослушать проповедь полностью.

МР3 файл. Продолжительность 5:32 мин. Объем 7.62 МВ.

Иерей Петр Михалев.

19 августа 2014 года.

 

  

 

Проповеди