Гимнография сщмч. Алексия (Могильницкого) протоиерея, Лельчицкого (1937)

Гимнография: 
[Служба]  [Великое бдение]  [Бдение]  [Полиелей]  [Славословие]  [«на 6»]  [«на 4»]  [Тропарь]  [Кондак]  [Молитва]  [Канон]  [Акафист]
Даты: 
Иконы: 
Тропарь: 

 

 

Тропарь
Подвигом добрым подвизался еси, и веру соблюл даже до крове, святый священномучениче Алексие, взирая на подвиг твой и мы прославляем прославившаго тя Господа даровавшего нам светильника новаго.
 
Кондак: 

 

 

Кондак
От юности твоея веру соблюл еси, и ко Христу многи привел еси пастырем добрым, быв, словесное стадо овец сохраняя, безбожие посрамляя, мучителей обличая. Тем же и Христос кончину твою венча венцем мученичества, мы же прославляя тя взываем: Радуйся Алексие, пресвитеров похвало и мучеников радование.
 
Молитва: 

 

 

Молитва ко святому священномученику Алексию
О, святый священномучениче Алексие, новый наш молитвениче и светильниче Церкви Христовой! Взирая на подвиг жития твоего и кончину, юже Христос венцем мученичества венча. Восхваляем подвиг твой, безбожие посрамивший и Церковь Христову прославивший. Сокрушенным сердцем молим тя, утверди в душах наших веру искреннюю и любовь ко Христу нелицемерную, юже ты подвигом смерти своея засвидетельствовал. Простри благоприятную молитву твою ко Господу нашему Иисусу Христу, и Его Пречистей Матери, Владычице нашей Богородице, еже отпусти нам согрешения наше яже содеяхом. Моли Господа, да сподобит и нас причастники бытии присносущногого веселия и радости, да с Тобою купно удостоимся славити Христа Бога нашего, Ему же честь и поклонение подобает со Безночальным Его Отцем и Пресвятым и Животворящим Его Духом во веки веков. Аминь.